حمایت از ایجاد و توسعه صندوق‌های جسورانه سازمانی حوزه فاوا

 • صفحه اصلی
 • حمایت از ایجاد و توسعه صندوق‌های جسورانه سازمانی حوزه فاوا
مدارک مورد نیاز
سقف اهدای وام: 4 میلیارد تومان
نرخ بهره: 9%
هدف از طرح: حمایت از صندوق های جسورانه سازمانی
تعداد مراحل پرداخت:
مدت تنفس: 12 ماه
مدت بازپرداخت: 36 ماه
 • تعریف کلی حمایت

این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات جهت حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه فاوا در شرکت‌های با توانمندی بالا یا دارنده پروانه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌نماید. در این طرح بایستی میزان مشخصی از سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه فاوا با رویکرد توسعه کسب‌وکارهای جدید و اشتغال‌زا انجام شود.

 • دامنه شمول حمایت

کلیه شرکت‌های با توانمندی بالا و یا شرکت‌های غیر نوپای دارنده پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (شامل پروانه‌های ارتباطات سیار و ارتباطات ثابت) یا شرکت‌های معرفی شده توسط آن‌ها که طرح معرفی کسب‌وکار آن‌ها مرتبط با توسعه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل ۵۱ درصد سهام آن‌ها متعلق به بخش غیردولتی باشد.

 • نوع و میزان تسهیلات حمایتی

میزان تسهیلات: حداکثر ۴ میلیارد تومان با نرخ بهره ۹ درصد

دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات: ۳۶ ماه و پس از ۱۲ ماه دوره تنفس

تبصره ۱: سقف تسهیلات برای شرکت‌های نوپا ۶۷۵ میلیون تومان غیر نوپا ۲/۵ میلیارد تومان و شرکت‌های با توانمندی بالا ۴ میلیارد تومان است.

 • شرایط و نحوه دریافت تسهیلات
 1. عقد توافق‌نامه میان شرکت و سازمان جهت سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی توسط شرکت در قالب سازوکارهای CVC و تایید آن توسط سازمان
 2. تا سقف ۵۰ درصد هر طرح سرمایه‌گذاری جسورانه به شرکت تا مبلغ ۱ میلیارد تومان برای هر طرح، وام ارزان‌قیمت داده می‌شود.

تبصره ۲: حداقل میزان اشتغال جدید در کسب‌وکارهای سرمایه‌گذاری شده بایستی به ازای هر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات، حداقل ۱ نفر با کد بیمه و پس از عقد قرارداد سرمایه‌گذاری باشد. استخدام نیروی انسانی بایستی بعد از تاریخ قرارداد در شرکت نوپا به کار گرفته شود.

 1. تسهیلات در حداکثر ۲ قسط مساوی به‌شرط حفظ شرایط مندرج در توافق‌نامه فی‌مابین و اشتغال‌زایی به متقاضی به ازای ایجاد اشتغال در کسب‌وکار نوپا پرداخت می‌شود. قسط دوم ۶ ماه پس از پرداخت قسط اول است.

تبصره ۳: قسط اول پس از عقد قرارداد سرمایه‌گذاری، به‌کارگیری نیروی انسانی تعهد شده انجام می‌پذیرد.

 1. یک نسخه رسمی از قرارداد فی‌مابین صندوق جسورانه شرکتی با شرکت نوپا بایستی در اختیار سازمان قرار گیرد. الزامات این قراردادها توسط سازمان اعلام می‌گردد.
 2. شرکت نوپای پذیرنده سرمایه جسورانه بایستی در سامانه طرح ملی نوآفرین ثبت‌نام نماید.

 

 • نظام وثایق

وثایق مورد نیاز برای این طرح بر اساس جدول زیر است:

سطح وثیقه

میزان تسهیلات(تومان)

وثیقه موردنیاز

سطح ۱

کمتر از ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰

چک با ظهر نویسی ۲ ضامن

سطح ۲

بیشتر از ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰

اوراق سهام قابل معامله در بازار اول/ اوراق خزانه/ ضمانت‌نامه معتبر بانکی/ ضمانت‌نامه صادره از صندوق نوآوری و شکوفایی و یا صندوق‌های پژوهشی و فناوری/ وثیقه ملکی

 • گردش کار دریافت تسهیلات

  • ثبت‌نام و بارگذاری اطلاعات موردنیاز در سامانه irantavanafarin.ito.gov.ir  توسط متقاضی
  • ارزیابی درخواست متقاضی توسط دبیرخانه در مدت‌زمان 15 روز کاری انجام می‌شود و برای تصمیم گیری به کارگروه تخصصی ارائه می شود.
  • کارگروه تخصصی نسبت به تصمیم گیری در مورد میزان تسهیلات و سایر شرایط ظرف 2 هفته اقدام می کند.
  • دبیرخانه موظف است در صورت مردود بودن طرح یا تقاضای تسهیلات، مراتب را به صورت کتبی یا از طریق سامانه و با ذکر دلایل به متقاضی اعلام کند.
  • در صورت تائید ویژگی ها، میزان و نوع بازپرداخت تسهیلات توسط وزیر محترم، ابلاغیه مرتبط با تسهیلات به عامل مالی جهت ارائه تسهیلات اعلام می‌گردد.
  • متقاضی مدارک موردنیاز را به عامل مالی ارائه می‌نماید.
  • عامل مالی موظف است حداکثر در 10 روز کاری به‌شرط کامل بودن مدارک، پس از اخذ استعلامات مرتبط با اعتبارسنجی متقاضی و تایید دبیرخانه مبنی بر آغاز اجرایی سازی طرح معرفی کسب‌وکار و به‌کارگیری نیروی انسانی تعهد شده توسط کسب‌وکار، مشروط به وجود اعتبار کافی اقدام به پرداخت تسهیلات نماید.

  تبصره 1: عامل مالی متعهد است پس از هر مرحله از پرداخت یا عدم پرداخت وام به متقاضی را به سازمان اطلاع دهد.